Dimorfoteka kwitnie od końca czerwca do jesieni. Duże koszyczki kwiatowe wyrastają z cienkich, owłosionych i sztywnych szypułek i są zbudowane z ciemniejszych kwiatów rurkowatych (wewnątrz koszyczka) i jaśniejszych kwiatów języczkowych. Płatki są dwubarwne w kolorze bieli oraz różu lub fioletu.
Dimorfoteka najbardziej nadaje się na rabaty z rośłin jednorocznych; ładnie wygląda otoczona obwódką z niebieskiego ageratum albo szafirowej lobelii. Można ją też do uzupełnienia rabat bylinowych. Jest również efektywna jako kwiat cięty, zwłaszcza do dekoracji nowoczesnych wnętrz. Pasują do niej wazony gliniane, majolikowe i siwaki.
Dimorfoteka ma duże wymagania co do ciepła - musi rosnąć na miejscu nasłonecznionym, na glebie żyznej i przepuszczalnej, gdyż ta rośłina bardzo nie lubi nadmiaru wody. Na miejsca wysiewa się ją w drugiej dekadzie kwietnia
Nazwa łacińska: Dimorphotheca aurantiaca.
Forma życiowa: roślina jednoroczna.
Pokrój: dimorfoteka cechuje się pokrojem wzniesionym i rozłożystym. Cienkie, a zarazem sztywne pędy tworzą liczne rozgałęzienia, na szczytach których związują się pąki kwiatowe.
Wysokość: w zależności od stanowiska i rodzaju gleby złotokwiat dorasta do 25-40 cm wysokości.
Ulistnienie: ciemnozielone liście występują szczególnie obficie u nasady pędów. Przyjmują lancetowaty kształt i mają ząbkowane krawędzie.
Okres kwitnienia: złotokwiat kwitnie przez niemal pół roku – od czerwca do października.
Rodzaj kwiatów: kwiatostan składa się z okrągłego środka, zbudowanego z drobnych kwiatów rurkowatych, i z osadzonych wokół niego długich, intensywnie barwnych kwiatów języczkowych.
Kolor kwiatów: nasz sklep oferuje mieszankę nasion, w skład której – oprócz najpopularniejszych, pomarańczowych kwiatów – wchodzą również odmiany kwitnące na biało, kremowo, żółto i łososiowo.
Stanowisko: dimorfoteka bardzo dobrze radzi sobie w miejscach nasłonecznionych, na przepuszczalnych glebach o dużej zawartości piasku. Aby jej kwiaty rozwijały się bujnie i licznie, podłoże powinno być zasobne w składniki pokarmowe. W uprawie doniczkowej należy też zadbać o dobry drenaż. Ze względu na wysoką tolerancję na suszę te afrykańskie kwiaty są szczególnie polecane na stanowiska o wystawie południowej i do ogrodów skalnych.
Rozstawa: optymalna rozstawa wynosi w przypadku złotokwiatu 15 x 20 cm. Rzędy wyznaczone co 25-30 cm.
Komentarze
Prześlij komentarz
Witam serdecznie